Nominacje

1

11.11%

Na co dzień nie doceniamy, jak ważna jest w naszym życiu woda. Interaktywna wystawa Hydropolis może to zmienić. Schodzimy w morskie głębiny, poznajemy historię inżynierii wodnej i słuchamy fascynującej opowieści o początkach wody w kosmosie.

Hydropolis

DOLNOŚLĄSKIE/WROCŁAW

2

0.23%

Zabytkowa twierdza pierwotnie powstała tu w XIII w. Dziś odrestaurowane wnętrza można zwiedzać. Przy okazji przemierzając ogród i wpadając na ducha setnika, który jakoby nawiedza to miejsce.

Zamek Kliczków

DOLNOŚLĄSKIE/OSIECZNICA

3

7.54%

Obok tego budynku trudno przejść obojętnie: zaprojektowana przez Hiszpana Fernanda Menisa połamana bryła gmachu w efektowny sposób łączy różne style. Jest tu nieco autorskich odniesień do typowego dla Torunia ceglanego gotyku, ale też sporo inspiracji naturą. W niesamowitych wnętrzach kryją się dwie sale koncertowe, scena plenerowa i zaplecze konferencyjne.

Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki

KUJAWSKO-POMORSKIE/TORUŃ

4

0.33%

Zgromadzone w muzeum prasy drukarskie, wyposażenie zecerni, stylusy, pergaminy, a nawet chińskie matryce do druku pozwalają oderwać się na chwilę od cyfrowej rzeczywistości.

Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa

KUJAWSKO-POMORSKIE/GRĘBOCIN

5

18.09%

110 wygodnych foteli, kopuła o średnicy 18 m i ekran sferyczny połączony z systemem projekcyjnym o rozdzielczości 8K czynią z łódzkiego obiektu jedno z najnowocześniejszych planetariów w Polsce. Ciekawy jest też sam budynek dawnej elektrowni z początku XX w.

Planetarium EC1

ŁÓDZKIE/ŁÓDŹ

6

2.15%

Zaprojektowany przez Jana Gałeckiego przystanek stał się nowoczesną bramą ulicy Piotrkowskiej, w udany sposób łącząc estetykę z funkcjonalnością.

Dworzec tramwajowy Piotrkowska Centrum

ŁÓDZKIE/ŁÓDŹ

7

5.54%

Pamięta XVI w. i jest idealnie kwadratowy: ma 100 na 100 m. Przy każdej pierzei znajdziemy renesansowe kamienice podcieniowe z zachowanymi polichromiami i drewnianymi stropami. Do tego ogromny ratusz zwieńczony wieżą.

Rynek

LUBELSKIE/ZAMOŚĆ

8

7.08%

Niewielkie, ale hałaśliwe. Mikrowodospady. Ich historia sięga trzeciorzędu, kiedy to zmiany tektoniczne spowodowały powstanie skalnych uskoków. Wędrówka wzdłuż rzek Tanew czy Jeleń pozwala nie tylko się wyciszyć, ale też zagłębić się w dziewicze lasy.

Roztoczańskie szumy

LUBELSKIE/ROZTOCZE

9

5.97%

Dawne wyrobiska kopalni m.in. węgla brunatnego wypełniła woda, dzięki czemu zamieniły się w mieniące się barwami akweny. Idąc lub jadąc rowerem pięciokilometrowym szlakiem Dawna Kopalnia Babina, bez trudu zauważymy, jak przyroda odzyskuje zmienione przez człowieka środowisko.

Ścieżka geoturystyczna

LUBUSKIE/ŁĘKNICA

10

9.38%

Gotycko-renesansowe kościółki urzekają harmonią bryły, bogactwem wnętrz i unoszącym się wewnątrz zapachem bejcowanego drewna. Szlak ma 23 km i najlepiej przemierzać go rowerem, zatrzymując się po drodze.

Szlak Kościołów Drewnianych Regionu Kozła

LUBUSKIE/KLĘPSK, CHLASTAWA, KOSIECZYN

11

0.34%

Największy kompleks geotermalny w Polsce zasilany jest wodą czerpaną w Bukowinie Tatrzańskiej z głębokości niemal 2,5 km. Całość w bardzo dobrym stylu. Dużo więcej niż zwykłe termy.

Termy Bukovina

MAŁOPOLSKIE/BUKOWINA TATRZAŃSKA

12

2.62%

Kwieciste malunki widać tu na 20 drewnianych domach. Tradycja przyozdabiania domostw sięga końca XIX w., kiedy to kobiety ze wsi zaczęły dekorować chałupy kwiatami z bibuły i wycinankami. Ozdoby pojawiały się nie tylko na ścianach, ale też na studniach i płotach.

Kolorowa wieś

MAŁOPOLSKIE/ZALIPIE

13

0.55%

Ponad dwieście miejsc skupionych na kilku ścieżkach tematycznych takich jak: kulinaria, architektura wiejska, rękodzieło oraz muzyka i taniec. Wszystko zebrane i skatalogowane na jednej stronie internetowej. Hasło szlaku to: „Co krok, to obyczaj”. I tego należy się spodziewać.

Mazowiecki Szlak Tradycji

MAZOWIECKIE/RÓŻNE MIEJSCA

14

0.37%

Dawne włości Krasińskich, z których wywodził się dramatopisarz i poeta Zygmunt, autor Nie-Boskiej komedii. Sporo pamiątek po rodzinie, korespondencja, grafiki, a także jedyny w Polsce pomnik wieszcza.

Muzeum Romantyzmu

MAZOWIECKIE/OPINOGÓRA

15

0.91%

Szyby, działki górnicze, hałdy przepłukanego urobku, płuczki i sztolnie. Trzygodzinny szlak po Górach Opawskich.

Szlak Złotych Górników

OPOLSKIE/GŁUCHOŁAZY

16

0.29%

Zniszczony i splądrowany przez wojska sowieckie zamek w ostatnich dekadach został odrestaurowany. Dziś, wraz z kaplicą, jest ważnym sanktuarium Górnego Śląska oraz ośrodkiem krzewienia kultury i spotkań ludzi różnej wiary.

Zamek

OPOLSKIE/KAMIEŃ ŚLĄSKI

17

0.80%

Jeden z najlepiej zachowanych przykładów magnackiej architektury renesansowej w Europie. Po zobaczeniu muzealnej wystawy można spędzić tu noc w hotelu.

Zamek

PODKARPACKIE/BARANÓW SANDOMIERSKI

18

0.72%

Ponad 200 tys. eksponatów, dziesiątki odrestaurowanych obiektów plus nowoczesny sprzęt muzealny. Warte uwagi są zwłaszcza dzwony i fajki – których produkcją zajmowano się w Przemyślu od pokoleń.

Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej

PODKARPACKIE/PRZEMYŚL

19

1.26%

Wyłania się z ziemi niczym statek niesiony falą. Projektant Marek Budzyński wkomponował budynek w tereny zielone, zestawiając przysypane ziemią i obsadzone trawą boczne ściany z pełną szkła i stali fasadą podpartą kolumnami. Oddany do użytku w 2012 r. gmach szybko stał się centrum życia kulturalnego całego regionu.

Opera i Filharmonia Podlaska

PODLASKIE/BIAŁYSTOK

20

4.01%

Ostatni pierwotny las nizinny Europy. Wejście pomiędzy gęstwinę drzew to cofnięcie się w czasie – tego rodzaju prapuszcza porastała przed tysiącami lat całą Europę, od Uralu aż po Atlantyk.

Puszcza Białowieska

PODLASKIE/BIAŁOWIEŻA

21

0.83%

Zorganizowana w budynku dawnego Dworca Morskiego wystawa sprawia, że anonimowe historie milionów Polaków, którzy przez lata wyruszali w świat w poszukiwaniu chleba i życiowych możliwości, zyskują nazwiska i twarze. Skłania do refleksji.

Muzeum Emigracji

POMORSKIE/GDYNIA

22

0.93%

Gmach autorstwa włoskiego architekta Renato Rizziego jest pierwszym teatrem w Polsce z w pełni rozsuwanym dachem. Utrzymane w jasnej tonacji drewniane wnętrze gości co roku tysiące widzów przybywających na spektakle, także w ramach Festiwalu Szekspirowskiego.

Teatr Szekspirowski

POMORSKIE/GDAŃSK

23

0.41%

Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka. Zgromadzono tu ok. 800 tys. książek, blisko 340 tys. dokumentów znajduje się w strefie wolnego dostępu, a długość wszystkich półek wynosi ok. 60 km.

CINiBA

ŚLĄSKIE/KATOWICE

24

0.80%

36 rozrzuconych po Śląsku obiektów tworzy szlak przełomowych odkryć rewolucji przemysłowej. Raz do roku, w ramach festiwalu Industriada, wszystkie maszyny ruszają pełną parą.

Szlak Zabytków Techniki

ŚLĄSKIE/GLIWICE, RYBNIK I INNE

25

2.54%

Kadłub niemieckiego czołgu Panzer IV, pociski rakietowe, bombowce, myśliwce, broń długa i krótka – to tylko niektóre z dziesiątek eksponatów. Zgromadzono tu jedną z największych kolekcji militariów w Polsce.

Muzeum Orła Białego

ŚWIĘTOKRZYSKIE/SKARŻYSKO-KAMIENNA

26

1.32%

Woda przepływająca przez baseny w Solcu-Zdroju ma ok. 3 mln lat! Zdrowotna solanka siarczkowo-siarkowodorowa ze źródła Malina uchodzi za wodę o najwyższej zawartości aktywnych związków siarki.

Baseny Mineralne

ŚWIĘTOKRZYSKIE/SOLEC-ZDRÓJ

27

0.81%

Twierdza z historią sięgającą 1340 r. przez lata służyła jako siedziba prokuratora zakonnego Krzyżaków. Dziś jest tu hotel. Wypoczywając w wygodnych komnatach, można poczuć się jak komtur.

Zamek

WARMIŃSKO-MAZURSKIE/GIŻYCKO

28

1.53%

Największy z 11 akwenów w granicach administracyjnych Olsztyna. Malowniczo poszarpana linia brzegowa i nowoczesna infrastruktura co roku przyciągają tu setki wczasowiczów.

Jezioro Ukiel

WARMIŃSKO-MAZURSKIE/OLSZTYN

29

7.39%

Efektowny mural w technice 3D opowiada historię dzielnicy Śródka. Znajdziemy tam księcia, hejnalistę, kota czy sklepik rzeźnika.

Mural Opowieść śródecka

WIELKOPOLSKIE/POZNAŃ

30

0.37%

Powstał na zlecenie Tadeusza Twardowskiego, właściciela ordynacji Kobylniki, gdy uznał, że dotychczasowa rezydencja nie spełnia warunków higienicznych. Dziś pałac zdaje się spełniać iście królewskie wymagania.

Pałac Kobylniki

WIELKOPOLSKIE/OBRZYCKO

31

3.20%

Skarpy polodowcowe, które podlegają nieustannym zmianom. Najwyższym klifem na 15-kilometrowym nabrzeżu jest Gostań opadający na plażę 93-metrową, niemal pionową ścianą.

Klify

ZACHODNIOPOMORSKIE/WOLIN

32

0.59%

Po raz pierwszy światło zaświeciło się tu w 1666 r., od tego czasu jest miejskim symbolem. Dziś wieża liczy sobie 26 m i ma zasięg 16 mil mors.

Latarnia Morska

ZACHODNIOPOMORSKIE/KOŁOBRZEG